TWÓRCY I REALIZATORZY

janusz stoklosa
Q

Janusz Stokłosa

Kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer i producent muzyczny, prezes Studio Buffo sp. z o.o. Autor ponad 200 partytur do spektakli teatralnych, filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych. Współpracował z większością teatrów w Polsce i wieloma prestiżowymi scenami w Europie. Wspólnie z Januszem Józefowiczem uznawany za pioniera polskiego musicalu. Nominowany do Tony Award za musical „Metro“, dwukrotny laureat m.in. tytułu Legenda Musicalu. Skomponował muzykę do nagrodzonego Emmy Award filmu „Nicolas Winton – Power of Good”.

Janusz Stokłosa

Muzyka

janusz józefowicz
Q

Janusz Józefowicz

janusz józefowicz

Reżyser, choreograf, scenarzysta oraz aktor zarówno polskich jak i zagranicznych sztuk teatralnych oraz filmowych. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Tańca uczył się w Studium Taneczno-wokalnym TVP w Chorzowie i w Pradze, pod kierunkiem wybitnego profesora, Franka Towena.

Jako reżyser zadebiutował spektaklem „Metro” wg libretta Agaty i Maryny Miklaszewskich, muz. Janusz Stokłosa. Prapremiera musicalu „Metro” odbyła się w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, 30 stycznia 1991 roku. Przedstawienie to było pierwszą w historii polskiego powojennego teatru prywatną produkcją. W 1992 roku Metro miało swoją premierę w Nowym Jorku (nominacja do Tony Award), a w 1999 roku w Moskwie (nagrodzony Złotą Maską).

Od tamtej pory Janusz Józefowicz wyreżyserował i stworzył choreografie do wielu spektakli, najważniejsze to: musical „Piotruś Pan” (Teatr Muzyczny Roma), musical „Romeo Julia” (Studio Buffo), komedia muzyczna „Panna Tutli Putli”, „Halka” (Opera Narodowa), „Krakowiacy i górale” (Opera Narodowa), „Zemsta nietoperza”, opera Rogera Waters’a „Ca Ira” (premiera 25 sierpnia 2006 roku w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz w Kijowie), „Czarownice z Eastwick” (Moskwa).

Od roku 1992 jest dyrektorem artystycznym teatru Studio Buffo. Przedstawienia, które zrobił dla Studio Buffo bez państwowych dotacji, cieszyły się i cieszą ogromnym powodzeniem. Wraz z Januszem Stokłosą zbudował polski teatr muzyczny na najwyższym poziomie, oparty o polski repertuar. Przez 23 sezony, w samej siedzibie Studio Buffo zagrano ponad 8 000 spektakli i ok. 1000 przedstawień na stadionach, w amfiteatrach i wynajętych scenach w kraju i za granicą. Janusz Józefowicz wykształcił od podstaw zespół teatru, który dzisiaj szczyci scenę teatralną czy estradę: Katarzyna Groniec, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Natasza Urbańska, Agnieszka Włodarczyk, Dorota Rabczewska i inni.

W sezonie 1999/2000 był pedagogiem w warszawskiej Akademii Teatralnej. Stworzył widowiska telewizyjne, m.in. „Dama od Maxima”, ”Niedziela na Głównym”, „Od tanga do tanga”, „Przebojowa noc”.

Przy Teatrze Buffo stworzył Studio Artystyczne „Metro”, które wykształciło około 5 000 młodych osób.

W 2011 roku Józefowicz zrealizował pierwszy na świecie musical w technologii stereoskopowej „Polita” 3D. Zdaniem „Die Welt” ten rewolucyjny projekt, zrealizowany wraz ze studiem Platige Image, jest początkiem nowej ery światowego musicalu. Kolejne realizacje w tej technologii to: „Pola Negri” (Moskwa, Petersburg, Stuttgart), „Julietta&Romeo” (Petersburg), „Piotruś Pan” (TM Gdynia).

Jest laureatem wielu nagród m.in. Międzynarodowej Nagrody Dziennikarzy za choreografię do przedstawienia pt. „Złe zachowanie” (1984), Byk Sukcesu (1991), Nagroda Dziennikarzy Za Osiągnięcia W Sztuce Estradowej (Opole 1993), Dyplom Mistrzowski PPA 1998, Złota Maska dla najlepszego reżysera w sezonie 1999/2000 we wszystkich rodzajach sztuki teatralnej (dramat, balet, opera, operetka, musical), Gloria Artis 2014, Legenda Musicalu (Moskwa 2014).

Janusz Józefowicz

Reżyseria i choreografia

Andrzej Poniedzielski
Q

Andrzej Poniedzielski

andrzej poniedzielski

Poeta, autor tekstów piosenek, aktor, satyryk. Związany z kabaretem i teatrem. Członek Akademii Fonograficznej SPAV. Ma na swoim koncie łącznie ponad 400 wierszy i piosenek. Mistrz Mowy Polskiej 2011 roku. Laureat Dyplomu Mistrzowskiego Kapituły im. Aleksandra Bardiniego, Nagrody Polskiej Estrady „Prometeusz”. Ambasador Polszczyzny – w mowie – tytuł przyznany przez Polską Akademię Nauk. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Andrzej Poniedzielski

Teksty piosenek

Dariusz Różankiewicz
Q

Dariusz Różankiewicz

Absolwent dyrygentury symfonicznooperowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od roku 2000 kierownik muzyczny i dyrygent Orkiestry Teatru Muzycznego w Gdyni. Zrealizował kilkadziesiąt musicali, w tym wiele polskich prapremier m.in.: „Chess”, „Beauty and the Beast”, „Spamalot”, „Ghost”, „Shrek”, „Notre Dame de Paris”, „Avenue Q”. Dokonał kilkudziesięciu nagrań dla Teatru Polskiego Radia. Za nagranie z Orkiestrą Polskiego Radia nominowany do nagrody Prix Italia. Laureat nagrody Inthega i Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy dyrygent”.

Dariusz Różankiewicz

Kierownictwo muzyczne

Jurij Riaszeńcew, Galina Polidi

Libretto

W spektaklu wykorzystano fragmenty przekładów ,,Mistrza i Małgorzaty” autorstwa Leokadii Anny Przebindy, Grzegorza Przebindy, Igora Przebindy
oraz Witolda Dąbrowskiego i Ireny Lewandowskiej

Kostiumy

Klaudia Filipiak

Scenografia

Andrzej Woron

Przygotowanie wokalne

Agnieszka Szydłowska

Asystent reżysera

Katarzyna Kurdej

Asystent choreografa

Barbara Deska, Urszula Bańka

Asystent kostiumografa

Paweł Sikora

Produkcja

Monika Bieszke, Krystyna Jaworowska, Dariusz Kruszyniak

Inspicjenci

Agata Ulatowska, Iwona Warszycka-Kot, Krzysztof Przyłuski

Reżyseria światła i realizacja

Bartosz Wolak

Realizacja dźwięku

Mariusz Fortuniak, Maciej Chłopecki, Tomasz Warczak

Kierownik techniczny

Mirosław Niebodajew

Realizacja projekcji

Platige Image

Zdjęcia i organizacja planu filmowego

Jakub Józefowicz

Światło, asystent kamery

Michał Szulhan

Operator kamery

Ignacy Ciszewski

Realizacja multimediów

Adam Kaufhold, Marcin Cieślik