TWÓRCY I REALIZATORZY
Janusz Stokłosa
Kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer i producent muzyczny, prezes Studio Buffo sp. z o.o. Autor ponad 200 partytur do spektakli teatralnych, filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych. Współpracował z większością teatrów w Polsce i wieloma prestiżowymi scenami w Europie. Wspólnie z Januszem Józefowiczem uznawany za pioniera polskiego musicalu. Nominowany do Tony Award za musical „Metro“, dwukrotny laureat m.in. tytułu Legenda Musicalu. Skomponował muzykę do nagrodzonego Emmy Award filmu „Nicolas Winton – Power of Good”.
Janusz Stokłosa
Muzyka
Janusz Józefowicz
Reżyser, choreograf, scenarzysta oraz aktor zarówno polskich jak i zagranicznych sztuk teatralnych oraz filmowych. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Tańca uczył się w Studium Taneczno-wokalnym TVP w Chorzowie i w Pradze, pod kierunkiem wybitnego profesora, Franka Towena.
Jako reżyser zadebiutował spektaklem „Metro” wg libretta Agaty i Maryny Miklaszewskich, muz. Janusz Stokłosa. Prapremiera musicalu „Metro” odbyła się w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, 30 stycznia 1991 roku. Przedstawienie to było pierwszą w historii polskiego powojennego teatru prywatną produkcją. W 1992 roku Metro miało swoją premierę w Nowym Jorku (nominacja do Tony Award), a w 1999 roku w Moskwie (nagrodzony Złotą Maską).
Od tamtej pory Janusz Józefowicz wyreżyserował i stworzył choreografie do wielu spektakli, najważniejsze to: musical „Piotruś Pan” (Teatr Muzyczny Roma), musical „Romeo Julia” (Studio Buffo), komedia muzyczna „Panna Tutli Putli”, „Halka” (Opera Narodowa), „Krakowiacy i górale” (Opera Narodowa), „Zemsta nietoperza”, opera Rogera Waters’a „Ca Ira” (premiera 25 sierpnia 2006 roku w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz w Kijowie), „Czarownice z Eastwick” (Moskwa).
Od roku 1992 jest dyrektorem artystycznym teatru Studio Buffo. Przedstawienia, które zrobił dla Studio Buffo bez państwowych dotacji, cieszyły się i cieszą ogromnym powodzeniem. Wraz z Januszem Stokłosą zbudował polski teatr muzyczny na najwyższym poziomie, oparty o polski repertuar. Przez 23 sezony, w samej siedzibie Studio Buffo zagrano ponad 8 000 spektakli i ok. 1000 przedstawień na stadionach, w amfiteatrach i wynajętych scenach w kraju i za granicą. Janusz Józefowicz wykształcił od podstaw zespół teatru, który dzisiaj szczyci scenę teatralną czy estradę: Katarzyna Groniec, Edyta Górniak, Robert Janowski, Michał Milowicz, Natasza Urbańska, Agnieszka Włodarczyk, Dorota Rabczewska i inni.
W sezonie 1999/2000 był pedagogiem w warszawskiej Akademii Teatralnej. Stworzył widowiska telewizyjne, m.in. „Dama od Maxima”, ”Niedziela na Głównym”, „Od tanga do tanga”, „Przebojowa noc”.
Przy Teatrze Buffo stworzył Studio Artystyczne „Metro”, które wykształciło około 5 000 młodych osób.
W 2011 roku Józefowicz zrealizował pierwszy na świecie musical w technologii stereoskopowej „Polita” 3D. Zdaniem „Die Welt” ten rewolucyjny projekt, zrealizowany wraz ze studiem Platige Image, jest początkiem nowej ery światowego musicalu. Kolejne realizacje w tej technologii to: „Pola Negri” (Moskwa, Petersburg, Stuttgart), „Julietta&Romeo” (Petersburg), „Piotruś Pan” (TM Gdynia).
Jest laureatem wielu nagród m.in. Międzynarodowej Nagrody Dziennikarzy za choreografię do przedstawienia pt. „Złe zachowanie” (1984), Byk Sukcesu (1991), Nagroda Dziennikarzy Za Osiągnięcia W Sztuce Estradowej (Opole 1993), Dyplom Mistrzowski PPA 1998, Złota Maska dla najlepszego reżysera w sezonie 1999/2000 we wszystkich rodzajach sztuki teatralnej (dramat, balet, opera, operetka, musical), Gloria Artis 2014, Legenda Musicalu (Moskwa 2014).
Janusz Józefowicz
Reżyseria i choreografia
Andrzej Poniedzielski
Poeta, autor tekstów piosenek, aktor, satyryk. Związany z kabaretem i teatrem. Członek Akademii Fonograficznej SPAV. Ma na swoim koncie łącznie ponad 400 wierszy i piosenek. Mistrz Mowy Polskiej 2011 roku. Laureat Dyplomu Mistrzowskiego Kapituły im. Aleksandra Bardiniego, Nagrody Polskiej Estrady „Prometeusz”. Ambasador Polszczyzny – w mowie – tytuł przyznany przez Polską Akademię Nauk. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Andrzej Poniedzielski
Teksty piosenek
Dariusz Różankiewicz
Absolwent dyrygentury symfonicznooperowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od roku 2000 kierownik muzyczny i dyrygent Orkiestry Teatru Muzycznego w Gdyni. Zrealizował kilkadziesiąt musicali, w tym wiele polskich prapremier m.in.: „Chess”, „Beauty and the Beast”, „Spamalot”, „Ghost”, „Shrek”, „Notre Dame de Paris”, „Avenue Q”. Dokonał kilkudziesięciu nagrań dla Teatru Polskiego Radia. Za nagranie z Orkiestrą Polskiego Radia nominowany do nagrody Prix Italia. Laureat nagrody Inthega i Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy dyrygent”.